WPC színváltozása
A fa-műanyag kompozit termékek színe - a telepítést követően napfény és egyéb környezeti hatások következtében - minimálisan megváltozik. Ennek oka a természetes alapanyagtartalom. A végleges szín kialakulásával - éppen úgy, mint a faburkolatok esetében - kalkulálnunk kell.
A WPC felületek a burkolat színétől függően átlagosan 10-20% közötti mértékben világosodnak. Ez a kismértékű változás egyaránt vonatkozik az extrudálást követően megmunkált részekre és a faerezetű vagy szálcsiszolt felületekre.
Az újonnan telepített burkolatok sötétebb részei (pl. hornyok és barázdák) idővel egy homogén, egyenletes színt vesznek fel a megmunkált részekkel. A végső, egységes színfelület a burkolat lerakását követő 1-2 hónapon belül vagy legkésőbb egy szezon alatt alakul ki. Ezután szemmel látható színváltozás már nem tapasztalható az évek során.
A WPC burkolatok színváltozásában nagy szerepet játszik az is, hogy az adott típus mennyi színezéket tartalmaz. Minél jobb minőségű terméket választunk, annál kisebb színváltozásra számíthatunk.
A kevés színezéket tartalmazó típusok megjelenése négy tényezőtől függ:
- a felhasznált fa fajtája;
- a farost mérete és mennyisége;
- a farostok eloszlásának egyenletessége;
- a termékben maradt nedvesség, annak feldolgozása után.
Léteznek olyan WPC burkolatok, amelyben a farostok az átlagosnál nagyobb méretűek. Ezeknél a típusoknál látványosabb a színelváltozás, mivel a fa alkotóelemek idővel megszürkülnek, először világosabb, majd sötétebb színre váltanak és ez a burkolatban jól láthatóvá válik.
A hozzáadott színezékek alapvetően a műanyag alkotóelemeket jobban megszínezik, így a fa természetes szerkezete látható marad. Emiatt fordulhat elő, hogy azonos színben gyártott szálak között tónusbeli eltérések találhatóak, ami a természetesanyag-tartalom sajátos tulajdonságainak köszönhető.